fbpx

Encyklopedia

Przez lata praktyki, produkcji, projektowania, doboru kamieni zebraliśmy nasze doświadczenie i chcemy się nim z Państwem podzielić.

W świecie kamieni szlachetnych, bardzo łatwo zgubić się już na początku. Niekończące się pytania o kształt, kolor, szlif, jaki wybrać, czy będzie pasować, co to jest fluorescencja i jaki certyfikat dla mnie jest ważniejszy. Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej, tak abyście Państwo cieszyli się z aktu wyboru bez stresu o pominięcie istotnych aspektów. W razie wątpliwości nasz zespół jest do Państwa dyspozycji!

System 4C to metoda oceny jakości diamentów, która wpisała się w międzynarodowe standardy. Analizie poddawane są cztery cechy kamienia: Colour, Clarity, Cut i Carat. Właśnie od ich pierwszych liter wzięła się nazwa – zasada 4C. Opis i ocena koloru, czystości, szlifu oraz masy diamentu tworzą dokumentację, stanowiącą bazę do wyceny jego wartości. Dzięki zasadzie 4C każdy nabywca kamienia szlachetnego może uzyskać potwierdzenie jego wyjątkowości i wartości. Poniżej
przedstawiamy krótkie wyjaśnienie analizowanych cech:

BARWA – ocena koloru diamentu opiera się tak naprawdę na jego braku. Diamenty bezbarwne, o nieskazitelnej strukturze chemicznej, czyste jak kropla wody, są tym samym najbardziej wartościowe. Skala D do Z oceny bezbarwności diamentu opiera się na porównywaniu diamentów z użyciem jednakowego oświetlenia oraz odpowiednich restrykcyjnych warunków do oceny wizualnej diamentu. Im większa bezbarwność tym mocniejszy blask
i wyższa wartość diamentu. Poza skalą D-Z istnieją również diamenty fantazyjne (fancy diamonds). 1 na 10000 diamentów jest diamentem o barwie fantazyjnej. Jego rzadkość, barwa i nasycenie są bardzo często jeszcze bardziej cenione. Matka Natura jest niezwykle kreatywna i dostarcza nam wówczas diamenty o niemal magicznych kolorach : niebieskie, różowe, głęboko żółte czy nawet zielone i czerwone.

CZYSTOŚĆ – naturalne diamenty są rezultatem ekstremalnego działania ciśnienia oraz temperatury na węgiel głęboko wewnątrz Ziemi. Ocena czystości diamentu opiera się na wyszukaniu wewnętrznych inkluzji oraz zewnętrznych skaz. Ocenia się ich ilość, rozmiar, wielkość, położenie, źródło, skład oraz jak wpływają na ogólny wizualny odbiór kamienia. Podczas gdy, rzadko który diament jest perfekcyjnie czysty, im mniejsza ilość inkluzji/skaz tym większa jego wartość. Skala oceny czystości posiada 5 kategorii, gdzie FL (flawless) oznacza brak jakichkolwiek skaz czy inkluzji przy 10 krotnym powiększeniu, przez VVS (very very slightly included), VS (very slightly included), SI (slightly included), aż do I (included) oznaczający, że skazy i inkluzje są bardzo widoczne i mają duży wpływ na wizualny odbiór diamentu.

SZLIF – ma ogromne znaczenie dla diamentów, ponieważ decyduje o pełnym wykorzystaniu cech kamienia, które przekładają się na jego brylancję. Właściwy szlif wydobywa piękno kamienia. Mówiąc o szlifie nie mamy na myśli kształtu kamienia (okrągły, owalny czy kwadratowy) lecz jak dobrze jego fasetki współgrają z światłem. W myśl zasady „Diamonds don’t shine, They reflect” – diament absorbuje światło aby następnie „oddać” je w postaci tzw „ognia”, blasku, brylancji. W trakcie oceny tego parametru wykonuje się pomiary: średnicy brylantu, całkowitej wysokości brylantu, wysokości korony, wysokości podstawy, grubości rondysty czy nawet rozmiar kuletu. Wszystko po to, by ocenić proporcje kamienia i stwierdzić jak dobrze diament „współgra” z światłem. Ostateczny szlif diamentu jest kluczowy dla wartości kamienia, a jego ocena jest jedną z najtrudniejszych technicznych analiz 4C. Ostatecznie diament otrzymuje jedną z pięciu ocen zaczynając od najbardziej wartościowej – Doskonała (Excellent) przez Bardzo dobrą (Very Good), Dobrą (Good), Średnią (Faint), aż do Słabej (Poor).

WAGA – jak w przypadku wszystkich kamieni jubilerskich, również masa diamentów określana jest w karatach (ct), gdzie jeden karat równa się 200 miligram. Masa diamentów w certyfikatach podawana jest zawsze w karatach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Cena diamentu rośnie wraz z jego masą, ponieważ im większy diament tym bardziej rzadki. Jednak dwa diamenty tej samej masy ct mogą być różnie wycenione z powodu pozostałych ocen 4C. Dlatego warto pamiętać, że cena diamentu to nie tylko jego waga.

Wszystkie opisane cechy badane są w trakcie wystandaryzowanych procedur, przez specjalistów gemmologów, ekspertów w tej dziedzinie. CONSTANTINA współpracuje z najlepszymi renomowanymi światowymi instytutami certyfikującymi (GIA, IGI, HRD) i dzięki temu nasze diamenty posiadają kompletną dokumentację, którą klient otrzymuje wraz z zakupionym kamieniem lub biżuterią.